G20 ülkeleri teknoloji şirketlerine vergi koyacak

0

Google mezarlık

Dünyanın en büyük 20 ekonomisine sahip ülkeyi ifade eden G20 topluluğu, teknoloji şirketlerinin vergi oranlarını artırmayı tartışacak.

Türkiye’nin de dahil olduğu G20’nin yeni toplantısında, gündem maddelerinden biri de teknoloji şirketleri.

Bu kadar para size fazla

Dev teknoloji şirketlerinin artık medyadan ticarete, ekonominin pek çok alanında tekele yakın bir hakim konuma yükselmesi, ekonomi yöneticilerini endişelendiriyor.

Dev şirketlerin kontrolsüz büyümesi aynı zamanda tiran-şirketler distopyasının da gerçek olabileceği şüphesine yol açıyor. Bu distopyada dünyayı dev şirketler yönetiyor ve demokrasi anlamını kaybediyor.

G20 liderleri şimdi bu kapsamda, belli bir ciroyu geçen şirketlere, global minimum vergi uygulaması yapılmasını tartışacaklar. Bu asgari vergi ile şirketler, belli bir cironun üzerine çıktığında, belirlenen miktarda bir peşin vergiyi ödemekle yükümlü olacak. Ardından ise normal vergilendirme süreçleri devam edecek.

Bu uygulama hayata geçerse Google, Facebook, Appe, Amason gibi şirketler her yıl milyarlarca dolar fazladan vergi ödemiş olacak.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!