Google Çin’de kullanıcıları telefon numarasıyla fişleyecek

0

Çin hükumetinin ülkeden kovduğu Google, 2 milyarlık ülkeye geri dönebilmek için hükumetin her istediğini itiraz etmeksizin yerine getiriyor.

Kim ne aratmış?

Çin halkının Google arama motorunu kullanabilmesi için Çin’e özel, sansürlü ve fişlemeli özel bir arama motoru hazırlayan Google’da kısa süre önce bazı çalışanlar “bu motoru geliştirmek istemediklerini” belirterek isyan çıkarmış, bazıları ise istifa etmişti ama hiçbir etik kaygı, Google’ın Çin’den kazancağı milyarlarca dolar planlarının önünde duramıyor.

DragonFly ismiyle hazırladığı arama motorunu hızla geliştirmeye devam eden Google’ın şimdi de, motor üzerindeki tüm aramaları, kullanıcıların telefon numaraları ile eşleştireceği anlaşıldı.

Böylece kontrolü tamamen Çin hükumetinin elinde olacak arama motorunda hangi vatandaşın hangi bilgiyi arattığı kolayca görünecek. Çin hükumetinin böylece sakıncalı konular aratan kullanıcıları kolayca fişleyeceği ve muhalifleri kolayca tespit edebileceği anlaşılıyor. Google çalışanlarının isyan etmesi pek de haksız değilmiş gibi görünüyor.