Techinside Google News
Techinside Google News

Google, enerji depolama işine giriyor

- Advertisement -

Temiz enerji konusundaki en önemli problem, üretilen temiz enerjiyi depolayacak sistemlerin yetersizliği. Tesla bu konuda en gelişmiş sistemleri sunuyor ve Li-ion tabanlı pillerle, güneş enerjisinden veya rüzgar enerjisinden elde edilen enerjiyi depolayarak, enerji üretiminin daha düşük olduğu zamanlarda kullanımını sağlıyor. Ancak Li-ion pillerin kapasitesi ve ömrü, çoğu zaman yeterli olmuyor.

Google’ın çatı şirketi Alphabet şimdi enerji depolama çözümleri üretmeye hazırlanıyor. 2024 yılında 40 milyar dolarlık yatırım alması beklenen bu alanda varlık göstermek isteyen Alphabet, sürücüsüz araç teknolojilerini de geliştiren X Laboratuvarları’nda, yeni bir pil teknolojisi geliştirmeye çalışıyor. 

Alphabet’in bu konudaki çözümü ise tuz. Tuzla doldurulmuş pillerin soğutucu sıvı ile ısısının alınması üzerine kurulu sistem sayesinde güneş panellerinden veya rüzgar tirbünlerinden gelen enerji verimli bir şekilde depolanırken depolama tesislerinin hem maliyeti düşmüş hem de ömrü uzamış olacak. Ayrıca depolama kapasitesi de artacak.

Bloomberg New Energy Finance raporuna göre, 2017’de sadece 70 megawatt enerji depolanabilecek. 7 yıl içinde toplam depolama kapasitesi ise 45 Gigawatt’a ulaşacak. Ancak dünyanın temiz enerjiyi etkin şekilde kullanabilmesi ve kirli elektrik kaynaklarını terk edebilmesi için TWh’lar boyutunda depolama kapasitesi gerekiyor. Bu da enerji depolama pazarının büyümek için önemli fırsatlar barındırdığını gösteriyor. Alphabet’in de bu alanı Tesla’ya bırakmak istemediği anlaşılıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

İlginizi çekebilir