Google kadın çalışanlara az maaş mı ödüyor?

0

Google’ın başı büyük belada. Kadın haklarını savunan sivil toplum kuruluşlarının Google’a karşı büyük protestolar başlatmaları bekleniyor zira ABD Çalışma Bakanlığı, Google’ı kadın çalışanlara yaptığı uygulamalar nedeniyle dava etti.

Bakanlığın şirket içinde yaptığı tespitlere göre Google kadın çalışanlara, aynı işi yapan erkek çalışanlara oranla daha az ücret ödüyor ve bu durum bir kaç örnekten ibaret değil, son derece sistematik bir uygulama.

Kadınlara negatif ayrımcılık mı yapıyor?

Google ise bu suçlamaları kabul etmiyor ve şirketteki tüm çalışanların performanslarına, üretimlerine, kişisel kabiliyetlerine göre ücretlendirildiğini savunuyor.

Öte yandan Google suçlamalar ve açılan dava üzerine resmi hesabından attığı bir tweet’te, şirketin global bazda tüm ofislerinde, kadın ve erkek çalışanlar arasında ücret farkının giderildiğini vurgulaması, Google yönetiminin bu konudaki suçlamaları son derece ciddiye aldığını gösteriyor. Yine de basit bir maaş artışının Google’ı ceza almaktan kurtmayabileceği düşünülüyor. Bugüne kadar kadın çalışanların uğradığı haksızlık nedeniyle tazminat talebinin de gündeme gelmesi bekleniyor.

Google aleyhinde düzenlenecek protestoların da şirketi dünya çapında zor duruma düşüreceği tahmin ediliyor. YouTube’daki ırkçı videolara çözüm bulamadığı için yıllık milyar dolarlara varan reklam kaybı yaşayan ve büyük firmaların tüketici gözündeki imajını zedelememek için YouTube’dan çekilmesi haberleri gündemdeyken şimdi de Google’ın kadınları düşük ücretle çalıştırarak kadın haklarını çiğnediği duyulduğunda, daha fazla reklamverenin Google ile çalışmayı bırakması sürpriz olmayacak. Hatta, Google ile çalışan reklamverenlerin sivil toplum kuruluşlarından baskı görmesi de gündeme gelebilir. İnternet dünyası karışacak.