Google kötü reklam raporu: spam artıyor!

0

Google, son dönemlerde pek çok farklı medya organı gibi sahte haberler yayan kişi ve kurumlara yönelik önemli bir mücadele sürdürüyor. Google tarafından yayınlanan Google Kötü Reklam Raporu ise sektördeki tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi.

Çarşamba günü Google tarafından yayınlanarak oldukça dikkat çeken yeni rapor, sahte haber ve reklamların giderek arttığını gösteriyor. Üstelik Google yaptığı açıklamalarda mutfakta yaşadığı sorunları da açık bir şekilde raporda belirtirken, yanıltıcı içerik nedeniyle yaklaşık 200 yayıncının AdSense ağını çökerttiği bildirildi. Bu tür durumlara karşın Google, Kasım ayında AdSense yanlış sunum içerik politikasını güncellemiş olsa da tüm bunların şu an için sahte haberlere karşı yeterli olmadığı görüldü.

Raporda kullanıcıların ilgisini çekebilecek güncel içeriklerin kullanıldığı ve özelikle Adsense üzerinden bu içeriklerin kısa sürede binlerce sitede yayınlanabildiği ifade edilirken, raporda dikkat çeken detaylara yer verildi.

Google tarafından paylaşılan raporda dikkat çeken detaylar şöyle;

  • Google’ın reklamcılık politikalarını ihlal ettiği için 2016 yılında 17 milyar reklam kaldırıldı.
  • 112 milyon “tıklama hilesi olarak tanımlanan reklamlar devre dışı bırakıldı. Bu rakam 2015’in altı katı bir rakamı ifade ediyor
  • 2015 yılında 12,5 milyon olan kötü reklamlar 2016’da 68 milyona yükseldi ve tüm bu reklamlar devre dışı bırakıldı.
  • Yasadışı kumar ihlalleri nedeniyle 17 milyondan fazla reklam devre dışı bırakıldı.
  • Şok etkisi yaratan, yanıltan ve aldatan görüntüler nedeniyle yaklaşık 80 milyon kötü reklamı kaldırıldı.
  • Mobil cihazda 23 bini aşkın otomatik tıklama reklamı tespit edildi ve devre dışı bırakıldı.
  • Google’ın algılama sistemlerini kandırmaya çalışmak için yaklaşık 7 milyon kötü reklam Adsense üzerinden yayınlandı.
  • Google, kilo verme alanında dolandırıcılığa teşvik eden 47 bin siteye karşı harekete geçti ve bu siteleri sistemden engelledi.
  • İstenmeyen yazılımlar yüzünden 15 binden fazla site yasaklandı.
  • Kötü amaçlı yazılım içeren 900 bin reklam devre dışı bırakıldı.

Online reklam konusunda kullanıcıların büyük bir kısmı Google servislerini kullanılırken, Google için tüm bu çalışmalar büyük bir iş yükü ve zaman gerektirirken, açıklanan istatistiklerdeki veriler bu konuda kullanıcıların ne kadar yoğun şekilde kullanıcıları kandırmaya, aldatmaya ve tüm bu çalışmalar üzerinden gelir elde etmeye çalıştığı gösterdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>