Google, Küba’ya internet götürecek

0

ABD, Küba’ya 60 yıldır uyguladığı ticari ambargodan vazgeçmediği gibi Başkan Trump’ın emriyle bu ambargoyu daha da sıkılaştırmaya ve Küba ile ticaret yapan şirketlerin yöneticilerini hapse atmaya hazırlanırken, ABD’nin dev şirketlerinden Google, Küba’nın internet bağlantısını iyileştireceğini açıkladı.

Küba ve dev ABD şirketi

Google ile Küba’nın devlet yönetimindeki telekom şirketi arasında yapılan anlaşmayla, çok sınırlı bir kapasiteye sahip olan Küba interneti, dünya standartlarına yükseltilecek.

Küba’nın yeni bir denizaltı kablosu döşemesinin de gerekeceği bu anlaşma sonunda Küba’nın internet bağlantısı büyük oranda Google’ın yönetimine de geçmiş olacak ki, ABD yönetiminin bu anlaşmayı veto etmemesinin nedeni olarak da bu detay gösteriliyor.

Küba, 1950’lerdeki komünist devrim öncesinde ABD’nin uydu devletlerinden biri olarak varlığını sürdürüyordu. Sovyetler Birliği’nin yörüngesine girmesinden sonra 60 yıldan uzun zamandır bitmeyen çok sıkı bir ABD ambargosu ile karşılaştı. Birleşmiş Milletler sık sık Küba ambargosunun bitirilmesi için ABD’ye baskı yapsa da sonuç alamıyor.