Google Maps otomobilleri metan gazı koklayacak

0

Google’ın popüler harita servisi Haritalar ve Street Views için sürekli dünya şehirlerini dolaşan kameralı Google otomobillerin görevleri arasına bir yenisi ekleniyor.

Street View servisi için şehir sokaklarını sürekli dolaşan ve sokakların güncel fotoğraflarını toplayan araçlara bundan sonra metan gazı sensörleri de eklenecek. Google’ın şehir belediyeleri ile iş birliği içinde gerçekleştireceği projeye göre, araçlardaki metan gazı sensörleri sürekli açık olacak ve bir noktada metan gazı tespit ettiğinde bunu belediyeye bildirecek.

Böylece ABD’de şehir yollarının altından geçen dev doğal gaz borularının hangi noktasında kaçak olduğu kolayca tespit edilebilecek.

Bu kaçakların çok büyümesi halinde boru hattında patlamaların yaşanması ve bölgede ağır hasar yaratması tehlikesi bulunuyor. 

Google bu teknolojiyi geliştirerek, şehir sokaklarını farklı kimyasallara karşı koklayacak hassas sensörlerle, ileride farklı bulgulara ulaşmayı da planlıyor. Örneğin, şehirde hiç olmaması gereken bir yerde yoğun tarım gübresinin veya bomba yapımında kullanılan nadir kimyasalların kokusunu alan araçlar, o bölgede bir terör saldırısının planlanıyor olabileceği şüphesini güvenlik kuvvetlerine bildirebilecek.