Google, SMS’i bitiriyor

0

Mesajlaşma konusunda lider olmak isteyen Google bu alanda çok uzun zamandır denemeler yapıyor ve tutmayan uygulamalarla hayal kırıklığı yaşıyor. Ancak bu defa işler değişebilir.

SMS yerine CHAT

Google, GSM dünyasında hala önemli bir yer kaplayan SMS’in yani kısa mesajların yerine geçecek daha modern bir teknolojiyi devreye sokarak bu alanda rakipsiz olmak istiyor.

Google’ın üzerinde çalıştığı CHAT isimli yeni sistem pratik olarak GSM dünyasındaki SMS’in yerini alacak. Şirket bu amacına ulaşabilmek için dünyadaki tüm GSM operatörleri ile sıkı bir görüşme trafiği yürütüyor. Operatörler de CHAT sayesinde kaybolan SMS gelirlerini yerine koyabileceklerini veya daha fazla gelir elde edebileceklerine ikna olurlarsa, SMS artık iyice tarihe gömülecek ve telefonlarımızda Google’ın CHAT mesajlarını görmeye başlayacağız.

CHAT uygulaması “Universal Profile for Rich Communication Services” protokolünü kullanacak ve tüm Android telefonlarda standart olacak. Bu dev Android desteği sonrasında iOS cihazların da CHAT’e uyumlu hale gelmek zorunda kalacağı anlaşılıyor. CHAT, SMS’in aksine modern mesajlaşma yazılımlarındaki zengin içeriklere ve imkanlara sahip olacak.