Google Translate kamerası 100 dili tanıyor

0

Google Translate’in, kameradan gelen görüntülerdeki kelimeleri canlı olarak tercüme edebilen özelliği artık 100 farklı yabancı dili birbirine çevirebilecek düzeye ulaştı.

Tabelaları anında çevir

Telefonun kamerasını yabancı dilde yazılmış bir metne, bir tabelaya veya yemek menüsüne çevirdiğimizde metnin tercümesini yapabilen Google Translate kısa süre öncesine kadar bu özelliği dünya üzerindeki belli başlı yaygın diller için çalıştırabiliyordu.

Ancak yapay zekâ kontrolünde hızla gelişen Translate servisi artık kamera görüntülerinden 100 farklı dili tanıyabiliyor ve anında çevirisini yapabiliyor.

Google, Instant Camera özelliğinin yeni dilleri anlayabilmesi için Google Translate’in yapay zekâ alt yapısı neural machine translations’ı (NMT) ilk defa kameradan gelen görüntüleri analiz edecek şekilde konumlandırdı.

Bu sayede, uygulama artık kameradan okuduğu metnin hangi dile ait olduğunu da tahmin edecek ve kullancıların dil seçmesine gerek kalmayacak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!