Google’ın Quantum bilgisayarı ne durumda?

0

Google’dan sızan bazı belgeler, Quantum bilgisayar çalışmalarının, dünyada çok büyük bir değişim yaratacak seviyeye geldiğini gösteriyor.

10 bin yıllık problemi çözdü

Google’ın NASA ile ortak geliştirdiği Quantum bilgisayarı Sycamore’un, Quantum Supremacy ismi verilen, ve bugünkü bilgisayarlarla çözülmesi imkansız görünen bir problemi çözdüğü dile getiriliyor.

Dünyanın en güçlü süperbilgisayarı ile ancak 10 bin senede çözülebileceği tahmin edilen problemi, Sycamore’un sadece 3.5 dakikada çözdüğü de vurgulanıyor.

Öte yandan konu hakkında henüz kesin bir açıklama yok ve bu tür bir teknolojinin resmen kabul edilmeden önce uzun süre gizlice kullanılmak isteneceği de biliniyor.

Yani Google’ın Quantum bilgisayar teknolojisindeki olası gelişmeleri dünyaya henüz açıklaması da beklenmiyor. Ancak rakip çalışmaların ortaya çıkması veya ticari ürünlere dönüşme ihtimali karşısında, Quantum bilgisayar teknolojilerinin medyaya tanıtılması ihtimali bulunuyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!