Hacker’lar e-scooter’ları hack’ledi

0

Ulaşım araçları dijitalleştikçe, hacker’lar hayatımıza daha fazla müdahale edecek fırsat yakalıyor. Geçtiğimiz senelerde, otomobil üreticileri hacker’ların otomobilere uzaktan erişebildiğini, beklenmedik şekilde ani fren yapabildiklerini ve hatta frenleri devreden çıkarabildiklerini keşfetmiş ve bu olay dünya çapında gündem olmuştu.

Bluetooth modülünde açık

Şimdi ise Çin’li elektronik devi Xiaomi ürettikleri e-scooter’lara hacker’ların erişebildiğini duyurdu. Güvenlik şirketi Zimperium’un tespit ettiği açığa göre, hacker’lar Xiaomi M365 e-scooter’ların uzaktan hack’lenebiliyor. 

Kontrolü ele alan hacker’lar ise aracı aniden durdurabiliyor veya kontrolsüz bir şekilde hızlandırabiliyor. Bu da ciddi yaralanmalara ve hatta ölüme neden olabilecek bir risk.

Konunun ürkütücü tarafı ise, Xiaomi’nin sorunu çözemeyecek olması. Firma hack’lenen Bluetooth cihazlarının başka bir üreticiye ait olduğunu ve ürünü güncelleyecek kodlara sahip olmadıklarını vurguluyor. Dolayısıyla, scooter’ları güncellemek bir hayli zaman alacak gibi görünüyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!