Hafızayı geliştiren implant gerçek oldu

0

Bilim insanları daha önce cyberpunk temalı filmlerde konu edilen, insanın doğal sınırlarını geliştiren beyin implantlarını geliştirmeyi başardılar.

Alzheimer’ın çaresi olacak mı?

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bilim insanların yayınlanan çalışmalarına göre bilim insanları artık hasar gören insan beynini yerleştirilen bir implantla sağlığına geri kavuşturabiliyorlar.

Hafıza gücünü geliştiren implant sayesinde özellikle ileri yaşlarda pek çok insanın en büyük problemi olan Alzheimer hastalığına çare bulunması, hastaların durumlarını hafifletmek ve daha konforlu yaşamalarını sağlamak mümkün olacak.

Implantın geliştirilemesi için üniversitede uzun yıllardır beyin sinyallerinin analizine yönelik kapsamlı çalışmalar yapılıyordu. Savunma Bakanlığı da bu çalışmalara 70 milyon dolarlı fon ayırmıştı.

Şimdi bilim insanları çalışmalarından sonuç almaya başladılar ve yakın gelecekte artık öncelikle hastalık ve kazalar nedeniyle beyin hasarı gören insanlarda sorunun çözümü olarak implantların kullanılması bekleniyor. Ancak uzun vadede bu implantların insan sınırlarının ötesine geçecek süper insanlar yaratmak için kullanılması kaçınılmaz olarak görülüyor. Bir diğer deyişle, parayı verip implanta sahip olacak insanlar daha güçlü hafızaya, daha güçlü bir zekaya sahip olacak.