Hawaii’nin elektriğini yosunlar mı sağlayacak?

0

ABD’nin Pasifik Okyanusu’ndaki Hawaii adalarındaki elektrik problemi için yenilenebilir enerji çözümleri aranmaya devam ediliyor. Adada şu anda gemilerle taşınan petrolün yakılmasıyla elektrik elde ediliyor ancak bu hem pahalı hem de kirli bir yöntem.

Adalara dev bir güneş enerjisi santralleri ve pil parkı kurulması sorunu bir nebze çözse de güneşin az geldiği ve talebin artması halinde adanın yeniden petrolle elektrik üretmesi gerekecek. ABD yönetimi şimdi bu sorunu çözmek için adada bol bulunan kaynaklarla alternatif elektrik üretme yöntemleri geliştirmek istiyor. Bu amaçla, denenecek yöntemlerin başında deniz yosunundan elektrik üretmek geliyor.

Hawaii’deki iki kuruluşa, bu yöntemi geliştirmeleri için 1,5 milyon dolarlık destek sağlanmış durumda. Bu fon sayesinde şirketler denizde yosun yetiştirecek pratik bir çiftlik konsepti geliştirmek durumunda. Eğer yeterince yosunu hızlı şekilde üretmenin yolu bulunursa, Hawaii’de güneş enerjisinin yanında yosunlarla elektrik üretmek de mümkün olacak. Yosunlardan elde edilen bioyakıt ayrıca evlerde ısınma amacıyla da kullanılabilecek.