Hindistan 75 kasabayı nakitsiz yaşam alanı ilan etti

0

Hindistan’ın dijital ödeme sistemlerine yaptığı yatırım, onu dünyanın ilk nakitsiz ülkesine çevirebilir. Apple Pay gibi dev dijital ödeme servislerinin ülkeye olan yoğun ilgisi nedeniyle ülkedeki finansal alt yapıyı ABD’li ödeme şirketlerine kaptırmamak için ulusal bir atılım başlatan ve devlet destekli yerli dijial cüzdanını ve ödeme teknolojilerini geliştiren Hindistan şimdi de ülke çapında 75 kasabayı nakitsiz yaşam alanı olarak belirledi.

Bu pilot bölgelerde nakitsiz yaşamın ilk testlerini yapacak olan Hindistan’ın, testlerden kazandığı deneyimle tüm ülkeyi yavaş yavaş nakitsiz hayata geçireceği düşünülüyor.

Nakitsiz yaşam alanı ilan edilen bölgelerde, mağazalar, alışveriş bölgeleri, dükkanlar dijital ödeme alt yapısı ile donatıldı. Bölgede yaşayan tüm ailelerin de dijital ödeme sistemlerine entegre olması sağlandı. Böylece minimum nakit ihtiyacı ile tüm ekonomik hayatın dijital ödemelerle gerçekleşeceği düşünülüyor.

Öte yandan ülkedeki pek çok büyük şirket ve perakende zincirleri de müşterilerini daha az nakit kullanmaya teşvik edecek önlemler alıyorlar. Hindistan’da bugün doğan çocukların büyüdüklerinde hiç nakit görmeden yaşamaları çok sürpriz olmayacakmış gibi görünüyor.