Hindistan Çin uygulamalarına erişimi engelledi

0

Hindistan ile Çin

Hindistan, TikTok dahil olmak üzere, Baidu, WeCaht ve diğer onlarca sosyal medya ve benzeri Çin servislerine Hindistan’dan erişimi engelledi.

Savaşın ayak sesleri mi geliyor?

Bu karar aslıda Hindistan ile Çin arasında başlayan yeni gerilimin bir sonucu olarak görülüyor. İki ülke arasında, “dünyanın üretim merkezi” olma tartışması son bir kaç yıldır devam ediyordu.

Covid-19 pandemisi sonrasıda ABD Başkanı Trump’ın Corona virüsüne Çin virüsü diyerek Çin’i suçlaması ve hemen pandemiyle beraber Hindistan’ı şahsen ziyaret etmesi, ABD’nin Çin’e karşı Hindistan’ı destekleme işareti olarak görüldü.

Hindista’ı şimdi Çin’i ekonomoik olarak vurmak için uygulamalarını da engellemesi, şaşırtıcı olmadı. Ayrıca ilki ülkenin yakı tarihte askeri bir cephe savaşına girme ihtimali de yorumcular tarafıdan yüksek ihtimal olarak değerlendiriliyor zira ABD’nin Çin ile doğruda savaşmak yerine Hindistan’ı Çin’le savaşa yönlendireceği ve bu şekilde Çin’in ekonomisini yıkmak istediği dile getiriliyor. Buralar karışacak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!