Hyperloop kıtalar arası metro görevi görecek

0

Yeni nesil ulaşım aracı olarak lanse edilen Hyperloop’un sadece Elon Musk’ın çılgın bir fikri olduğu yıllar henüz çok geride kalmadı ama Musk kuzeni ile birlikte kurduğu, daha sonra Virgin holdingin de ortak olduğu Virgin Hyperloop One şirketi ile bu fikrin gerçeğe dönüşebileceğini kanıtladı.

Dünya Hyperloop devrimine hazırlanıyor

Hyperloop’un çalışan bir prototipi ile kapsüllerin hızını artırmak için denemelere devam eden Virgin Hyperloop One şirketinin yanında, aynı teknolojiyi farklı isimlerle geliştirerek kendi ulaşım servisini kurmayı planlayan Çin de gelecekte ülkelerin basınçlı tüp ağlarıyla örüleceğinin işaretini veriyor.

Uzun mesafeleri çok kısa sürede kat etmeyi sağlayan Hyperloop tüpleri sayesinde şehirler arasındaki yolculuklar dakikalara, ülkeler arası yolculuklar onlarca dakikaya, kıtalar arasındaki yolculuklar ise sadece birkaç saate düşecek. 

Hyperloop One’ın mühendislik bölümü başkanı Josh Giegel’ın bir konferans sırasında gösterdiği dünya haritası ise Hyperloop ve benzer basınçlı tüp teknolojileri sayesinde dünyanın yakın gelecekte nasıl değişeceğini gözler önüne serdi.

Harita, ülkeler ve kıtalar arasında Hyperloop tüplerinin döşendiğini gösterirken haritanın dünya şehirlerinde kullanılan metro haritaları tarzında hazırlanması da dikkat çekti.

Dünyanın tek büyük bir şehire dönüşeceğini ve Hyperloop sayesinde dünyanın her yerine çok kısa süreler içinde ulaşmanın mümkün olacağını anlatan bu harita şimdilik sadece “hayali” bir çizim olsa da, trenden uçağa, otomobilden uzay gemilerine kadar tüm gelişmelerin bir hayal ile başladığını unutmamak gerekiyor.