IBM hasta bakıcı robot geliştiriyor

0

IBM hasta bakıcı robotlar geliştirdiğini açıkladı. Batı dünyası, çocuk yapmayan veya evlenmeyen, ya da aile bireylerini kaybettiği için veya aile bireylerinden yardım alamayıp yalnız yaşamak zorunda kalan yaşlı bireylerin sayısının giderek arttığının farkında. 

Bu bireyler için bakım hizmetleri de giderek daha fazla önem taşıyor. Ayrıca sadece evinde yalnız yaşayan yaşlılar için değil, aile bireyleri ile yaşayan yaşlıların bakımı için de ailenin bir yardımcıya ihtiyacı olabiliyor. 

IBM bu ihtiyacın farkında olarak, hasta bakıcı robotlar geliştirmek için düğmeye bastı.

Bu robotlar yapay zeka yardımıyla evde yaşlıların ihtiyacı olan hizmetleri sunabilecekler. İlaç zamanlarını takip edecek, temizlik ve hijyen konusunda yardımcı olacak, yaşlıların yürümesine veya taşınmasına destek olacaklar.

Gelişmiş sensörlere sahip bakıcı robotlar

Yaşlı bireylerin vücut ısılarını, hareketlerini, evdeki kokuyu takip edebilecek sensörlere sahip olacak robotlar böylece acil bir durumu sezdiklerinde akrabalara veya sağlık kuruluşlarına da uyarı gönderebilecek.

IBM bu robotların bir prototipini üretmiş durumda ancak bu şimdilik, sadece sensörlerle yaşlıları takip eden bir erken uyarı sistemi olarak görev yapıyor. Şirketin asıl hedefi ise 15 sene içinde, insan gibi evin içinde bağımsızca hareket edip her türlü hasta bakıcı hizmetlerini veren, hatta yaşlılarla sohbet edebilen, onların hayat kalitesini arttıran robotlar üretmek