IBM, ticari quantum bilgisayara bir adım daha yaklaştı

0

IBM’deki bilim insanları, quantum bilgisayarları ticari bir modele çevirebilecek çok önemli bir çalışmaya imza attılar.

Quantum bilgisayarlar şu anda sadece deneysel sistemler olarak, özel projelerle üretilebiliyor ancak bu bilgisayarların, pazarda müşteri bulacak ticari bir ürüne dönüşebilmesi için teknolojinin önünde önemli engeller var. bunların arasındaki, molekküllerin satbil hareketini kontrol edecek yöntemlerin henüz kimya ve elektromanyetizma disiplinleri tarafından geliştirilememiş olması.

Ancak IBM’de görevli bilim insanları bu soruna bir çözüm bulduklarını açıklayan bir makele ile Nature dergisinde yayınladıkları çalışmalarıyla, quantum bilgisayarların yakın tarihte ticarileştirebilme ihtimalinin yükseldiğinin altını çizdiler.

Makalede açıklanan yönteme göre, IBM araştırmacıları, berilyum hidrür molekülünün en düşük enerjili halini türetmek için bir kuantum bilgisayar kullandılar. Bir molekülün enerji durumunu bilmek, kimyasal reaksiyonları anlamak için bir anahtar anlamı taşıyor. Yani bilim insanları quantum bilgisayarlarda verileri iletmek ve okuyabilmek için artık stabil bir yönteme sahipler. Bakalım, bu teknolojinin de desteği ile quantum bilgisayarlar ne zaman satışa çıkacak bir ürün haline dönüşebilecek?