İngiltere’de şoförlere telefon kullanmak yasaklandı

0

3 boyutlu konum

İngiltere, direksiyon başında telefon kullanma konusunda şartları zorlayıp kazalar yaparak ağır zararlar veren şoförler için sert bir yasayı hayata geçirdi.

Telefonlar, sürücülerde alkol etkisi yapıyor

Buna göre, artık İngiltere’de direksiyon başında telefon kullanmak, arama yapmak, arama kabul etmek, yazılı mesaj okumak veya göndermek tamamen yasaklandı.

Şoförlerin, telefon kullanabilmek veya arama yapıp alabilmek için araçta hands-free sistemi bulundurması ve yolculuğa başlamadan önce telefonu bu sisteme bağlamış olması gerekecek.

Bu yasaklar, trafik ışıklarında durmuş, bekleme yapan araçlar için de geçerli olacak. Trafik polisleri veya trafik kameraları, elinde telefon gördüğü sürücüler için 200 Pound’luk ceza yazacak. Ayrıca trafik ceza puanı yazılacak ve ceza limiti dolan şoförün ehliyetine el konulacak.

İngiliz trafik otoritlerinin tespitine göre, ülkedeki ölümlü veya yaralanmalı trafik kazalarının çoğu, şoförlerin elinde telefon tutup, dikkatini telefona vermesinden kaynaklanıyor. YouTube’da da, telefon kullanan sürücülerin neden olduğu, göz göre göre gelen kazaların trafik kameraları tarafından kaydedilmiş videoları büyük tepki topluyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!