Instagram o uygulamayı Play Store’dan kaldırttı

0

Instagram bir süredir, kullanıcıların “gizli” verilerini açık eden Ghosty isimli uygulamayla savaşıyordu.

Dışarıya kapalı hesapların fotoğraflarını ve kullanıcının kimlerle mesajlaştığını gösteren uygulama Instagram kullanıcıları için çok büyük bir mahremiyet açığı oluşturuyordu.

Hesabı gizlemek çözüm değil

Instagram’ın geliştirici API’sini kullanan ve kullanım şartlarını kendi menfaatine göre esnetmiş olan Ghosty uygulaması nedeniyle çok sayıda insan mağdur olurken, Instagram da geliştiriciye dava açacağını duyurmuştu.

Şimdi o uygulama, Instagram’dan gelen baskılar nedeniyle Google Play Store’dan kaldırıldı.

Ancak şimdiye kadar 500 bin kez indirilen uygulama nedeniye milyonlarca kullanıcının mağdur olduğu düşünülüyor. Çoğu kullanıcının ise mahrem verilerinin başkasının eline geçtiğinden haberi olmayabilir. Bu da sorunun ileride yeniden karşımıza çıkacağını düşündürtüyor.

Bu sorun nedeniyle sosyal medya uygulamalarının, üçüncü parti geliştiricilere açtığı kullanıcı verilerine daha fazla kontrol ve sınırlama getirmesi gerektiği tartışması da yeniden alevlenecek gibi görünüyor. Zira mahremiyeti ihlal eden bir uygulamanın yayınlanması gerekmiyor.

Birkaç yüz dolar masrafla bir geliştirici hesabı açıp API’ye ulaşabilen herkesin, diğer kullanıcıların mahrem verilerine ulaşabilmesi, çok endişe verici bir açık.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!