Intel drone’ları vahşi yaşamı inceleyecek

0

Intel’in büyük önem verdiği drone ürünleri artık bilim insanlarının emrinde. Dünya Hayvanlar Günü nedeniyle Intel’in yaptığı açıklamaya göre şirketin geliştirdiği yapay zekalı drone’lar, vahşi yaşamı inceleyen iki bilimsek kuruluşun emrinde yabani hayatı izlemek için kullanılıyor.

Kutup ayılarını ve balinaları izleyen Parley for the Oceans ve Ocean Alliance isimli kuruluşlar tarafından kullanılan yapay zekalı dronelar sayesinde artık bilim insanları dondurucu soğuklarda kar üzerinde kamufle olarak günlerce saklanıp hayvanları beklemekten kurtulmuş durumdalar. Bilim insanları, son derece sessiz çalışan drone’lar sayesinde, güvenli kamp alanlarından çıkmadan kutup ayılarını ve balinaları yukarıdan tespit edebiliyorlar ve gelişmiş kameralarla sürekli gözlem altında tutabiliyorlar.

Intel’in Falcon 8+ drone’ları, bilim insanlarına uzun süreli uçuş, genişletilmiş menzil ve farklı sensörleri kullanmak için gerekli yüksek pil kapasitesini sunuyor.

Şirketin drone’ları halihazırda sanayi kuruluşlarında, köprülerde, büyük inşaatlarda mühendisler tarafından yapıların kontrolü ve sorunların teşhisi gibi amaçlarla yoğun olarak kullanılıyor.