Intel modüler işlemci mimarisi geliştiriyor

0

Intel, donanım pazarında büyük bir değişim yaratacak çok önemli bir politika değişikliğine gidiyor.

İşlemci kullanımında yeni çağ

Dev işlemci üreticisinin, 2019 sonunda hayata geçireceği modüler işlemci mimarisi üzerinde çalıştığı vurgulanıyor. Modüler işlemciler sayesinde, kullanıcılar eskiyen, yetersiz kalan işlemcilerinin üzerine yeni çekirdekler ve işlemciler ekleyerek, bilgisayarlarının işlem gücünü büyütebilecekler. 

Bu yapı halihazırda RAM mekanizmasında kullanılıyor ve bilgisayar sahipleri, yetersiz gelen hafıza mekanizmasını yeni Ram’ler ekleyerek güçlendirebiliyor. Ancak işlemci gücü yetersiz kaldığında çoğunlukla yeni bir bilgisayar satın almak gereği ortaya çıkıyordu.

Modüler işlemci mimarisinin, satın alınan bilgisayarların ömrünü uzatacağı için donanım/PC üreticileri için gelir kaybı yaratması riski de bulunuyor ancak Intel ve donanım üreticileri bu sorunu, kullanıcıların ilk aşamada çok ihtiyaç duymayacağı fazla işlemci gücüne sahip işlemciler yerine daha düşük işlemci gücüne sahip, daha düşük fiyatlrı PC’ler tasarlayarak çözmesi mümkün görünüyor. Böylece donanım üreticilerinin satışlarının yükselmesi olasılığı artıyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!