ISS’nin satışı yalan mı oluyor?

0

ABD Başkanı Trump’ın, dünyanın yörüngedeki evi Uluslararası Uzay İstasyonu’nu özel sektöre devretme planı suya düşmüş olabilir.

Trump’ın başkanlık seçimleri sırasındaki vaatlerinden biri olan Uzay İstasyonu’nu özel sektörün yönetimine verme konusu NASA’ya da bir hedef olarak iletilmişti.

2025’te satılabilecek mi?

Ancak NASA uzmanları 2025’te gerçekleşmesi istenen bu satışın mümkün olmayacağı görüşündeler zira istasyonu satın alacak ve işletmeye başlayacak şirketlerin istasyonun ağır giderlerini karşılamasının mümkün olmadığını düşünüyorlar. 

Bu yüzden de ISS’nin, devletler tarafından kar beklentisi olmadan finanse edilmesi gereken önemli bir bilimsel proje olduğunun altını çizen NASA uzmanları, SpaceX’in dünyaya geri dönebilen roketleri gibi gelişmelerin yaygınlaşması ve uzaya yolculuğun maliyetinin düşmesi halinde özel şirketlerin Uzay İstasyonu ile ilgilenebileceğini, hatta kendi istasyonlarını kurabileceklerini vurguluyorlar.

Trump’ın 2025’te görevde kalmama olasılığının da yüksek olması nedeniyle NASA’nın Trump’tan aldığı ISS’i satın emrini çok ciddiye almadığı tahmin ediliyor.