Japon bilim insanları zihin okumaya başladı

0

Zihin okuma çalışmaları uzun yıllardır sürüyordu ama şimdi Japon bilim insanları yapay zeka sayesinde, insan düşüncelerini büyük oranda doğru okumayı başardılar.

Yapay zeka ile düşünce okuma

Kyoto Universitesi’nden araştırmacılar, Guohua Shen, Tomoyasu Horikawa, Kei Majima ve Yukiyasu Kamitani yayınladıkları araştırma raporlarında, beyindeki sinyallerin anlamını çözmek için yapay zeka kullanmaya başladıklarını ve önemli oranda başarı kaydettiklerini vurguladılar.

Beyin tarama verilerini (MRI) okuyan ve beyin bölgelerindeki hareketleri analiz edebilen yapay zeka bu sayede kişinin zihnindeki düşünceye dair ipuçlarını elde ederek önceden öğrendiği verilerle karşılaştırma yapıyor ve deneğin ne düşündüğünü tespit edebiliyor.

Benzer çalışmaların daha önce de yapıldığı biliniyor ancak Kyoto Üniversitesindeki araştırmacılar beyin sinyallerini çözmek için yapay zekanın sinyalleri katmanlarına ayıracak şekilde analiz etmesini sağlayarak düşünce okuma konusunda önemli bir devrim yapmış durumdalar. Örneğin, yapay zeka beynin renkleri depoladağı bölgesindeki sinyalleri okuduktan sonra hangi rengi düşündüğünü tespit etmek için daha detaylı analizlere başlıyor. Bu şekilde, düşünce okuma tekniğinde hız kazanıldığının da altı çiziliyor.

Elbette hatırlatmakta fayda var, bu teknoloji şimdilik akıldan geçen tüm düşünceleri cümlelere dökecek bir seviye değil. Sadece deneklerin önüne konulan belli bir nesneyi veya objeye odaklanması esnasında alınan sinyalleri okuyabiliyor.