Japonlar masa tenisi robotu geliştirdi

0

Robotların, hızlı reflekslere sahip olması ve çevresine hasar vermeden isabetli hareket edebilmesi büyük önem taşıyor. Aksi halde, geliştirilen robotlar, çevredeki insanlara ve eşyalara çarparak, büyük hasar verebilir, yaralanmalara veya ölümlere neden olabilir. 

Robotları bu hedefle geliştirirken, refleks kazanmaları ve çevrelerinde hızlı hareket eden objeleri bile fark edebilmeleri için üzerinde çalışılacak en uygun ortamlardan biri de, masa tenisi.

Masa tenisi antrenörü

Japon elektronik şirketi Omron Corp.’un geliştirdiği FORPHEUS isimli robot, son derece başarılı şekilde masa tenisi oynayabiliyor ve şirket FORPHEUS’u, masa tenisi alıştırmaları yapmak isteyenler için, saatler boyunca yorulmadan çalışacak bir antrenör olarak pazarlıyor.

Ancak robotun yetenekleri, yakın gelecek karşımıza çıkacak robotlar hakkında da yeni umutlar doğuruyor. Yüksek refleksleri ve hızla hareket eden topu başarıyla takip edebilen sensörleri, yakın gelecekte robotların günlük hayatın için çok daha fazla gireceğine dair umutları güçlendiriyor. Servis yapan bir garson, hiç durmaksızın sokakları veya evleri temizleyen, eşyaların arasında ince temizlik yapabilen robot yardımcılar, FORPHEUS gibi çalışmalarda elde edilen deneyimlerin sonrasında ortaya çıkacak.