Japonya kendi geo-lokasyon sistemini kuruyor

0

ABD’nin uydu üzerinden lokasyon tespit eden sistemi GPS, dünyada en yaygın kullanılan sistemlerden biri. Ancak tamamen ABD’nin kontrolü altında olan bu sistemi özellikle başka devletlerin orduları kullanmak istemiyorlar. Avrupa, Rusya ve Çin’in da kendi uydu sistemiyle geo-lokasyon uygulamaları geliştirdiği biliniyor.

Şimdi Japonya da kendi geo-lokasyon sisteminin temellerini atmaya başladı. Santimetre hassasiyetinde yer tespiti yapabilecek uydular geliştiren Japonya, bu uydulardan üçüncüsünü de yörüngeye fırlattı.

Japonya, sadece Japonya üzerinde çalışacak bu sistem için toplam dört uydu kullanacak. Uydulardan ilki 2010 yılında fırlatılmıştı. Sonuncusunun ise 2018 yılında fırlatılması bekleniyor. Ardından hayata geçecek olan Japon geo-lokasyon sistemi sayesinde Japonya’da GPS sistemi kullanımının azalması yeni milli lokasyon sistemine geçiş yapılması bekleniyor. Elbette bunun için Japonya’da satılacak telefon ve araç navigasyon sistemlerinin yeni uydu sistemiyle uyumlu olması gerekecek. Ancak Japonların, ülke dışındaki navigasyon ihtiyacı için, telefonlarında hala GPS sistemleri bulunacak. 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!