Japonya suçu tahmin edecek yapay zekayı tahmin ediyor

0

12Azınlık Raporu filminde veya Person of Interest dizisinde işlenen konu gerçek olabilir. Yapay zekanın ve büyük verinin varlığı ile bu senaryonun artık gerçek olabileceği çağa yaklaştık.

Person of Interest

Person of Interest dizisinde, işlenecek suçları önceden tahmin eden yapay zeka mekanizmasını kurmak mümkün olabilir zira Japonya şu anda tam olarak bu konuyu tartışıyor.

Japon hükumeti ve güvenlik uzmanları, ülkedeki büyük veriyi işleyen ve olası suç mekanlarını ve zamanlarını tahmin edebilecek bir yapay zeka sayesinde, polis devriyelerini doğru zamanda doğru lokasyonlara yönlendirerek suç oranını azaltmak mümkün olabilecek.

Aslında benzer sistemler Avrupa’da ve ABD’de şu anda hizmet veriyor ancak bu sistemler yapay zekadan çok istastistiklere dayanan sistemi kullanıyor. Japon’ların kurmak istediği sistem ise sosyal medyayı ve büyük veriyi kontrol ederek, yapay zeka sayesinde, olası suç lokasyonlarını tahmin etmek amacıyla kurgulanacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>