Kanser ameliyatında Hololens kullandılar

0

Microsoft’un artırılmış gerçeklik gözlüğü Hololens’in hayatımızı nasıl değiştireceğine dair önemli bir örnek, hayati risk taşıyan bir kanser ameliyatı sırasında yaşandı.

Kanser tedavisi gören hastasının bağırsaklarını kaplayan kanseri temizlemek için ameliyata giren Bangladeşli cerrah Shafi Ahmed, dünyanın diğer ucundaki diğer kanser uzamanı cerrahlarla ameliyat anında konsültasyon yapmak ve tavsiyeler almak için Hololens gözlüklerini kullandı. 

Cerrahlar kullandıkları gözlükler vasıtasıyla, ameliyatı yapan cerraha anı anına yorum yaparak, bu zor ameliyatta yardımcı oldular. Gözlükte kullanılan yazılımla, ameliyathane dışındaki doktorlar da hastaya dair kayıtlara ve tedavi istatistiklerine online olarak ulaşarak, ameliyat anında gelişen durumlara dair hızlı karar alma imkanına kavuştular.

Bangladeşli doktor şimdi bu teknolojiyi, diğer doktorlara eğitim vermek için bir eğitim platformu olarak konumlandırmayı planlıyor. Böylece dünyanın her yerindeki doktorlar, fiziksel olarak amliyathanede bulunmadan, belli konularda uzman olan doktorların ameliyatlarına anı anına ve cerrahın gözlerinden şahit olabilecekler.