Lady Gaga’nın avukatlarına 21 milyon dolarlık fidye tehdidi

0

Hacker’lar bu defa hiç beklenmeyen bir noktaya saldırdılar. 

Dünyanın en çok kazanan şarkıcılarından olan Lady Gaga’nın, Madonna ve Elton John’un haklarını savunan ve davalarını takip eden hukuk bürosu, Grubman Shire Meiselas & Sacks, hacker’ların saldırısına uğradı.

Bana olmaz deme

Şirket bilgisayarları ransom-ware zararlıları ile kilitlenirken hacker grubu REvil veya Sodinokibi, ünlü şarkıcıların hukuki sırlarına da eriştiği söyleniyor. Hacker’ların bu nedenle hukuk bürosundan 21 milyon dolarlık fidye istemesi de gözlerin bu olaya çevrilmesine neden oldu. 

Hacker grubu ise, ciddiyetlerini göstermek için, şirketten çalınan 756 GB boyutundaki veriden 1 GB’lık bölümünü internete açtı. Ancak dosyaları barındıran hosting şirketi verileri erişime kapadı. Yine de hacker’ların başka yollardan verileri internete yayacağı düşünülüyor. 

Ayrıca ünlü şarkıcıların da, “verilerini yeterince koruyamadığı” gerekçesiyle, hukuk bürosundan çok ağır bir tazminat alma olasılığı doğdu. Bu olayın yakın gelecekte, veri güvenliğinin ne kadar hayati bir konu olduğunu anlatan örnek vaka olarak anlatılması mümkün görünüyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!