Lamborghini kendini tamir eden otomobil üretecek

0

İtalyan spor otomobil üreticisi Lamborghini, son derece pahalı spor otomobillerin kendilerini zaman içinde yıpratmasının önüne geçecek devrimsel bir teknolojiyi uygulamaya almaya hazırlanıyor. 

Etek altı boyalı otomobil dönemi bitiyor

Daha önce cep telefonlarında gördüğümüz, yüzeyin üzerindeki çizikleri onaran nanotüpleri otomobil kaportasında kullanmaya hazırlanan İtalyan otomobil üreticisi böylece aracın kaportasında oluşan çatlakları ve çiziklerin kendi kendine tamir edilip kapanmasını sağlayacak. Bir diğer deyişle, bu otomobili çizmek, kırmak mümkün olmayacak.

ABD’nin dev bilim kuruluşu Massachusetts Institute of Technology (MIT) ile ortak geliştirilecek olan süper otomobil, bu sayede gerekli teknolojinin geliştirilmesi için yapılacak harcamayı karşılayabilecek bir fiyatla piyasaya sürülebilecek. Ancak asıl önemli nokta, söz konusu teknolojinin hayata geçmesinin ardından maliyetinin düşürülmesiyle normal otomobillerde de kullanılması mümkün olacak. Böylece önümüzdeki on yıl içinde trafikteki otomobiller, sağa sola sürtünmesi nedeniyle oluşan çiziklerden kendi kendine kurtulabilecekler.