Mars kolonisi kurulmadan iflas etti

0

Mars’ta koloni kurmak için haya geçirilen Mars One şirketi, daha Mars’ ulaşmayı başaramadan iflas açıklamak zorunda kaldı.

O koloni kurulacak

Mars kolonisinde kullanılacak teknolojiler geliştirmek ve Mars’a yapılacak bir tek yön yolculuğu ile Mars’ta koloni kurmak üzere hazırlık yapan şirketin, planlarını finanse edecek kaynak bulamayan ve yatırımcı da alamayan şirket sonunda iflas bayrağını açtı.

Konkordato için İsveç’te mahkemeye başvuran şirketin faaliyetlerini sürdürecek yeterli kaynağı ve olası bir gelir ihtimali olmadığına karar veren mahkeme şirketin iflasını açıkladı.

Temiz enerji kaynaklarına yatırım yapmasıyla tanınan Hollandalı girişimci Bas Lansdorp, Elon Musk gibi yaptığı her planı destekleyip ona para akıtacak bir NASA bulamadığından Mars kolonisi hayallerinden böylece vazgeçmiş oldu.

Öte yandan şirket 15 Ocak’ta mahkemeye başvurduğunda elindeki teknolojilerle piyasa değeri 100 milyon dolar olarak gösteriliyordu ancak banka hesabında sadece 30 bin dolar para kalmıştı. şirket iflas etmeden önce biri ticari biri ise ticari olmayan bilimsel amaçlara sahip vakıf statüsünde iki ayrı şirkete bölündü. Ticari şirket iflas ederken, vakıf statüstündeki şirketin elindeki teknolojilerle ticari amaç gütmeden faaliyetlerine devam edeceği tahmin ediliyor.