Maymun beynine düşünce enjekte ettiler

0

Bilim dünyası ve insanlık çok büyük bir devrimin eşiğinde olabilir. İnsanlara istediğiniz düşünceyi aşılayabilir misiniz? Veya insanların beynini kontrol ederek sizin istediğiniz şeyleri düşünmelerini sağlayabilir misiniz? Öyle görünüyor ki, bu tehlike yakında gerçek olabilir çünkü bilim insanları bir maymunun beynine düşünce enjekte etmeyi başardılar.

Rochester Üniversitesi’deki bilim insanları, hazırladıkları bir deney düzeğinde maymun beyninin farklı noktalarına küçük elektrik sinyalleri göndererek, neyi düşünmesi, neyi bilmesi gerektiğini ona söylediler. Böylece maymunun farklı seçenekler arasında mavi ışıkla belirlenmiş bir nesneyi alması sağlandı.

Üstelik nesneden mavi ışık kaldırıldıktan sonraki deneylerde de maymunun bu nesneyi seçtiği gözlendi. Böylece bilim insanları elektrik sinyalleri ile maymuna hangi nesneyi seçmesi gerektiğini öğretmiş oldular.

Bu tür bir bilimsel gelişmenin kötü niyetle kullanılması gibi, belli konuları insanlara çok daha hızlı öğretmeyi mümkün kılacak sistemlerin geliştirilmesi de söz konusu olabilir. 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!