MIT, kas hareketlerini analiz eden robot geliştirdi

0

ABD’nin önemli teknoloji merkezlerinden MIT, günlük yaşamda ve endüstride önemli etkileri olacak bir robot teknolojisini tanıttı.

Kaslara takılan sensörler

Robotların insan kaslarını analiz ederek hareket etmesini sağlayan bu teknoloji sayesinde, ağır işler yapan işçiler veya tek başına yaşayıp evde yardıma ihtiyacı olan yaşlı bireyler için yardımcı robotlar üretmek mümkün olacak.

Teknoloji sayesinde robot karşısındaki kişini kas hareketlerini analiz ederek, hangi hareketi yapmaya çalıştığını anlayabiliyor ve onun hareketini destekleyecek şekilde tepki verebiliyor.

MIT yayınladığı videoda, bir eşyayı kaldırmaya çalışan işçiye, karşısında yardımcı olan robotun nasıl hareket ettiğini gösterdi ancak bu teknoloji sayesinde, engelli kişiler için yürümelerini veya hareket etmelerini sağlayacak robot giysiler, Amazon gibi dev ticaret şirketlerinin devasa boyutlu depolarında hergün binlerce kez ürün indirip kaldırmak zorunda olan işçiler için yardımcı robotlar ya da ev işlerine yardımcı akıllı robotlar geliştirmek mümkün olacak. 

Teknolojiyi tanıtan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!