NASA, Ay istasyonunun siparişini verdi

0

ABD uzay ajansı NASA, dünya yörüngesinde dönen uzay istasyonundan sonra şimdi de astronotların Ay’da sürekli olarak kalabilmesi için ilk Ay istasyonu modülünü resmen sipariş etti.

Ödemeyi aldılar

Maxar isimli şirkete sipariş edilen Ay istasyonu modülü için şirkete 375 milyon dolarlık ödeme yapıldı. Ay’da kurulacak ilk istasyon, Ay’ın yörüngesine yerleşecek.

Dünya’dan Ay’a yapılacak yolculuklarda uzay gemileri önce yörüngedeki istasyona bağlanacak. Ardından da Ay’a inecek ve kalkış yapabilecek gemilerle Ay yüzeyine erişmek mümkün olacak. Projenin ileri aşamalarında ise Ay yüzeyinde uygun görülen noktalara istasyon kurulacak.

Öte yandan Maxar, bu görevinde yalnız olmayacak ve Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un kurduğu uzay gemisi şirketi Blue Origin’den destek alacak. 

Ay istasyonunun ilk parçası deneme amacıyla 2022 yılında dünyadan havalanacak ve Dünya yörüngesinde 1 sene geçirecek. Tüm sistemlerin yörüngede sorunsuz çalıştığı anlaşılırsa, modül Ay’a gönderilecek.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!