NASA’nın Mars helikopteri büyü tehlike atlattı

0

NASA’nın Mars’ta kullanmaya başladığı The Ingenuity isimli drone, altıncı uçuşu sırasında yaşadığı teknik problem nedeniyle ağır hasar almaktan son anda kurtuldu.

NASA’nın yıllardır üzerinde çalıştığı ve büyük maliyetlerle Mars gezegenine gönderilen Perseverance görevinin bir parçası olan helikopter drone, dik şekilde kalkış ve iniş yapabilen ve Mars’ı havadan incelemeye fırsat veren gelişmiş bir drone.

Başka gezegende uçan ilk dünya yapımı cisim

Mars’ın düşük yoğunluklu atmosferinde uçuş yapabilecek şekilde tasarlanan gezegenler arası ilk hava aracı olan The Ingenuity, uçuş sırasında klasik yükseklik, rüzgar, hava basıncı gibi verilerin yanında, kameralarından gelen görsel verileri de işleyerek uçuşunu yönetiyor.

Ancak son uçuşta, drone’un işlemcileri, kameralardan gelen görüntüleri işlemede zayıf kalınca, drone uçuş verilerini yanlış analiz etmeye başladı ve bir kaza yaşayarak düşüp parçalanma riskiyle karşı karşıya kaldı.

Yerden 65 metre yüksekte bu sorunla karşılaşan drone, diğer sensörlerden gelen verileri dikkate alarak hatalı verileri devre dışı bıraktı ve yere sağlıklı şekilde inmeyi başardı. Ancak NASA’da şimdi bir panik havası yaşanıyor çünkü yüzlerce metre yükseğe havalanarak görev yapan drone’un aynı sorunu yaşaması halinde gelecek uçuşlarında da büyük sorunlar yaşanabilecek, ki bu durumda NASA’nın yıllardır hazırlık yaptığı The Perseverance görevi de büyük tehlikeye girmiş olacak.

Bu arada, The Perseverance robotunun üzerinde milyonlarca Türk vatandaşının ismi de yer alıyor.

The Perseverance görevi dünyadan ayrılmadan önce NASA isteyen insanların isminin yazılı olduğu bir çipi de uzay aracına yerleştirip Mars’a göndermek üzere kampanya başlatmıştı. Milyonlarca Türk vatandaşı da Mars rover’ına ismini yerleştirmek için NASA’ya başvurarak rekor kırmıştı.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!