Nissan, çatılar için güneş paneli satmaya başlıyor

0

Elektrikli otomobillerin güneş enerjisiyle şarj edilebileceği çağa giriyoruz. Güneş panelleri teknolojisinde veriminin artmasıyla artık büyük otomobil üreticileri elektrikli otomobilleri güneş panelleriyle donatmaya başlıyor. 

Tesla’nın iş modeli

Toyota bu amaçla Pirius modeli için güneş paneli opsiyonunu bir süredir sunuyor. Japon otomotiv devi Nissan henüz otomobillerini güneş panelleriyle donatmadı ama güneş paneli teknolojisindeki uzmanlığını evlere taşımaya karar verdi. Şirket, aynı Elon Musk’ın SolarCity şirketi gibi, ev çatıları için güneş panelleri satmaya başlıyor.

 Nissan Energy Solar ismini alacak şirketle, Japon otomotiv devi Tesla’nın elektrikli otomobil ve güneş paneli satan modelini örnek alacak gibi görünüyor. Şirketin 6 panelden oluşan standart paketi 5800 dolar fiyat etiketiyle satılacak ancak pakete pil ekleyip tüm kurulum işlerini de dahil etmek isteyen müşteriler için fiyat 11 bin dolara çıkacak.

Öte yandan Nissan’ın güneş paneli satışına başlaması, tavanı güneş panelleriyle kaplı elektrikli Nissan otomobillerinin de yakında ortaya çıkacağı beklentisini doğuruyor.