Norveç’in elektrikli uçak planları

0

Hibrit elektrikli

Elektrikli uçaklar, elektrikli otomobiller kadar yaygın değiller ve hatta bu kavramın hayatımıza henüz sadece bir sene önce girdiğini de unutmamak gerekiyor ancak şimdiden geleceğin planlarında yerlerini aldılar.

Hedef 2040

Norveç hükumeti, 2040 yılına kadar ülkedeki tüm kısa mesafe uçuşların elektrikli uçaklarla gerçekleştirilmesi için bir master plan hazırladı.

Bu alanda ilk adım atan ülkenin Norveç olması da şaşırtıcı değil zira şu anda dünyadaki en fazla elektrikli otomobile sahip ülke de Norveç. Tamamen yenilenebilir enerjiyle elektrik ekonomisine geçmeye çalışan Norveç, elektrikli uçaklar sayesinde de ülke içinde ulaşımı hem pratik hem de ekonomik hale dönüştürmek istiyor. 

Ülkenin büyük hava yollarından Avinor ise dünyada elektrikli uçakla taşıma hizmeti veren ilk şirket olmak için çok istekli ve yatırımlarını bu yönde yapıyor. Diğer ülkeler şimdilik elektrikli uçaklara hava sahalarında izin vermeyecekleri için Avinor’un ilk uçuşları mecburen Norveç içindeki destinasyonlar arasında olacak ancak dünya havacılık otoriteleri elektrikli uçakların regülasyonunu tamamladığında kuyruğunda Norveç bayrağı olan çok sayıda elektrikli uçağı dünya hava limanlarında görmeye başlayabiliriz.