Online yayınlanan filmler de Oscar’a aday olabilecek

0

Netflix şifre paylaşımı

Netflix, Hulu, Amazon ve hatta yakında hizmete girecek Disney gibi dev online yayın platformları sinema sektörünü hızla değiştiriyor. Artık pek çok film, sinema salonlarında hiç vizyona girmeden doğrudan yapımcısı olan online yayın kanalında izleyiciye ulaşıyor.

Netflix filmleri ne olacak?

Sinema sektörünün vazgeçilmez bir parçası olan “ödül” meselesinin bu yeni çağa nasıl ayak uyduracağı da bir süredir tartışma konusuydu. Sinemanın en büyük ödüllerinden Oscar komitesi, Netflix gibi platformların ürettiği filmleri aday olarak kabul etmek istemeyen üyelerin isteği ile bir oylama yaptı. Oylama sonucuna göre, Netflix ve diğer online platformların ürettiği filmler de aday olmaya devam edebilecek.

Ancak yine de bu filmlerin Los Angeles şehrinde en az 7 gün boyunca ve en az bir sinema salonunda gösterime çıkmış olması gerekiyor. Bu sinema salonu şartının, ABD’de ve dünyada sinema salonlarının hayatta kalabilmesi gerekli bir destek olduğu vurgulanıyor. Benzer kararların diğer ödül komitelerinde kabul göreceği düşünülüyor. 

Netflix son Oscar ödüllerinde, kendi yapımı olan Roma filmiyle, üç alanda Oscar ödülünü alarak tartışmaların başlamasına neden olmuştu. Ödüllerden biri de Oscar’ın en önemli ödüllerinden biri kabul edilen, En İyi Yönetmen ödülüydü.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!