Pentagon Silikon Vadisi’nde drone’lara çözüm arıyor

0

En son Kore Savaşı sırasında bir düşman hava aracı saldırısında ABD askerleri hayatınım kaybetmişken, ABD 50 yıla yakındır, savaş alanlarındaki hava üstünlüğü ile öne çıkan bir orduya sahipti. Ancak bu hava üstünlüğünü kaybetmeye başlayan Amerikan ordusu, büyük oranda ABD’li teknoloji şirketlerinin desteği ile geliştirilen drone’larla başa çıkamıyor. Süper gücün, trilyon dolar harcayarak kurduğu dev hava kuvvetleri de drone’ları durdurabilecek yeteneklere sahip değil.

Milyonlarca dolarlık zırhlı araçlar, her birinin maliyeti milyon dolarlara varan deneyimli ve çok değerli piyadeler, helikopterler, üsler, DAEŞ’in uzaktan kumanda ettiği 100 dolarlık drone’lar nedeniyle büyük risk altında. Terör örgütü, bir anda bomba yüklü onlarca drone’u askeri birliklerin içine indirip patlatabilecek potansiyele sahip ve ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı teknoloji laboratuvarı DARPA bugünlerde bu soruna çözüm aramak için Silikon Vadisi’nde tüm kapıları çalmaya başladı.

Savunma Bakanlığı’nın Silikon Vadisi’nde kurduğu ofisin ismi DIUx ve bu ofisin şu anda en önemli görevi, antidrone teknolojisi geliştiren şirketlerle iletişim kurarak cephedeki askerlerin sorununa çözüm bulmak.

DIUx şimdilik, SkySafe isimli bir şirketle 1.5 milyon dolarlık bir kontrat imzaladı ve şirketin geliştirdiği antidrone teknolojisini cephede deneyip işe yaradığına emin olursa, tüm ordu birliklerinin SkySafe teknolojisi ile korunması gündeme gelecek. 

SkySafe’in teknolojisi radyo frekanslarını analiz ederek çevredeki izinsiz drone’ların yere yaklaşmasını engelliyor ve eğer kontrolü ele geçirebilirse drone’un kalkış yaptığı yere geri dönmesini sağlıyor. Bu karşı önlem aynı zamanda drone’un nereden geldiğini de ortaya çıkardığı için özel birliklerin bu bölgeyi kontrol altına alıp saldırganları yakalamasını kolaylaştırıyor.