Person of Interest gerçekmiş

0

Televizyonların kült dizileri arasında yer alan Person of Interest dizisinin aslında gerçek olduğu ortaya çıktı.

İşlenecek suçları önceden tahmin eden bir yazılım geliştirmiş yazılım mühendisi ile bu suçları önlemeye çalışan eski bir askerin öyküsünü anlatan Person of Interest aslında ABD hükumetinin benzer çalışmalarından ortaya çıkmış. 

Dizi film senaryosu değil, gerçek

ABD hükumeti ile yakın çalıştığı bilinen yazılım şirketi Palantir’in New Orlenas şehrinde test ettiği gizli bir yazılımın şans eseri ortaya çıkmasıyla hükumetin Person of Interest deneyleri yaptığı da anlaşıldı.

New Orleans şehrinde çete ve uyuşturucu savaşları nedeniyle şehirde asayişi tesis etmekte zorlanan polis departmanın geçen yıl şehirde gizli bir deneye başladığı ve Palantir’in gizli yazılımı ile çete üyeleri ile bağlantılı olabilecek yüzbinlerce insanı yapaya zekanın kontrolüne bıraktığı ortaya çıktı. 

Böylece çok sayıda veriyi analiz eden yapay zekanın çetelerin olası hamlelerini tahmin ederek polis departmanını uyardığı ve polisin daha önce farkında bile olmadığı bağlantılar üzerinden sayısız çete operasyonunu önlediği, son bir yıl içinde şehir içindeki suçu büyük oranda düşürdüğü anlaşıldı. 

Polis departmanı ve Palantir yazılım hakkında detay vermediler ancak sivil toplum örgütlerinin bu tür yapay zekalı yazılımların tüm toplumu izlemek ve diktotaryal bir yönetim kurmak için kullanılabileceğini dile getirerek protestolara başlayacağı düşünülüyor.