Robot arama yapan adama 13 milyon dolar ceza

0

Telefon kullanıcılarına reklam ve promosyon amacıyla izinsiz robot aramalar yapmak, dünyanın pek çok ülkesinde yasaklanmış durumda.

Telefon araması yapmak çok kolay ve ucuz

Ancak bu aramalar hakkında yasal şikayetler oluşturmaktan kaçınan telefon kullanıcıları nedeniyle, aramalar hala devam ediyor.

ABD’de ise bir şikayet sonucunda, bu aramaları düzenleyen kişiye 13 milyon dolarlık ceza geliyor. Online bir maskeleme aracı kullanarak arayan telefon numarasını ve gerçek kimliğini gizleyerek, ırkçı mesajlar iletmek ve propaganda yapmak amacıyla 6000 kişiyi aradığı tespit edilen, ismi belirtilmeyen kişiye savcılar 13 milyon dolarlık ceza kesilmesini istiyor.

Öte yandan ABD’de robot aramaların yasaklandığı 2015 yılından beri, otoriteler bu aramaları sürdüren kişi ve kurumlara 208 milyon dolarlık ceza kesti. Ancak bu cezaların sadece 6790 doları tahsil edilebildi, zira ceza kesilen, suçlu bulunan kişilerin mal varlıklarının yok seviyesinde olduğu dikkat çekiyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!