Bu robot bina 5 bin insanı besleyecek

0

Dünya nüfusu artarken o nüfusu doyurmak büyük bir sorun haline geliyor. Ancak, robot teknolojisi bu soruna bir çare bulabilir. 

Plantagon isimli İsveçli bir firmanın geliştirdiği özel bir bina konseptiyle şehir merkezlerinde dikey tarım yapmaya ve robot teknolojileri desteği ile 5 bin insanın bir yıllık gıda ihtiyacını üretmek mümkün olacak.

Topraksız tarım

Şirketin The World Food Building ismini verdiği bina konseptinde, toprak olmadan, özel bir solüsyonun içinde sebze ve meyve yetiştirmek mümkün olacak. Böylece geniş tarım alanlarına ihtiyaç duymadan ve hava koşullarından korunaklı şekilde besin üretebilecek binaların her biri küçük bir mahallenin bir yıllık gıda ihtiyacını karşılayacak.

40 milyon dolara mal olacak binanın çalıştırılması ise büyük oranda robotlar sayesinde mümkün olacak. Böylece insan hatasına yer vermeden efektif şekilde üretim gerçekleştirilecek. Üretimin şehre yakın noktada yapılması nedeniyle üretimin lojistik maliyeti de çok düşük olacak ve üretilen sebze/meyve, çok düşük fiyatlarla yerel marketlere satılabilecek.

İsveçli firmanın tasarladığı tarla-binaların ilkinin inşaatına ise 2012 yılında başlandı. Binanın çalışmaya başlaması ise 2020 yılını bulacak. Ancak bina kendini kanıtladığında, fon bulmak kolaylaşacağından yeni binaların inşasının bir yıldan uzun sürmeyeceği tahmin ediliyor.