Rusya katil robot üretmeye kararlı

0

Yapay zekalı katil robot teknolojileri geliştirilmesinin, nükleer silah geliştirmek gibi, yasaklanması gereken bir eylem olduğunu savunanlar Birleşmiş Milletler’e baskı yaparken Rusya’dan ilginç bir açıklama geldi.

Birleşmiş Milletler yasaklamak istiyor

Cenova’da düzenlenen sempozyumda Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler yapay zekalı silahların yasaklanması konusunu tartışırken, Rusya’nın bu yasaklara taraftar olmadığı da anlaşıldı.

Birleşmiş Milletlerin katil robot geliştirilmesini yasaklasa bile bu kararı tanımayacaklarını dile getiren Rus askeri diplomatları Rus ordusunun askeri robotlar geliştirmeye devam edeceğini vurguladılar.

Birleşmiş Milletler’in herhangi bir yasak kararı alması halinde, kararın uygulanabilmesi için tüm devletlerin yasağa uyması gerekiyor. Bir devlet yapay zekalı silahlar geliştirmeye devam ettiği taktirde diğer devletlerin de geliştmeye devam edeceği biliniyor. Ayrıca Rusya onay vermeden BM’de bu tür bir kararın alınamayacağı da biliniyor.

Yapay zekalı silah sistemlerine “lethal autonomous weapon systems,” (LAWS) ismi veriliyor ve Elon Musk da dahil olmak üzere dünya çapında binlerce aydın ve bilim insanı LAWS silahlarının geliştirilmesine kontrol getirilmesi veya tamamen yasaklanması için Birleşmiş Milletler’e büyük baskı yapıyorlar. 

LAWS karşıtı cepheye göre bu silahlar ileride kötü amaçlarla kullanılabilir ve sadece birkaç saat içinde bir şehirdeki milyonlarca insanı küçük LAWS robotları ile öldürmek mümkün olabilir.