Şahinler drone avlayacak

0

Drone teknolojisinin hızlı gelişimi beraberinde önemli bir problemi de getirdi. İzinsiz drone’ların yasak bölgelerde uçmasıyla ortaya çıkan güvenlik problemleri…

Şüpheli drone kabusu

Kimi zaman hava alanlarında, uçakların iniş kalkış rotaları üzerinde, kimi zaman bir orman yangını bölgesinde havadan söndürme uçaklarının yolu üzerinde, bazen meclis, kamu kurumları veya hapishane gibi, saldırılara karşı korunan hassas bölgelerin üzerinde uçan meraklı drone’lar kadar gerçekten de kötü niyetli kişilerce uçurulabilecek drone’ları engellemek için her yöntem deneniyor.

Drone’ları indirmek için güvenlik görevlilerinin elinde dar bir koridorda mikrodalga ışınımı yapabilen silahlar bulunabiliyor ancak bu çözüm, güvenlik görevlisini drone’u gözle görebildiği noktada işe yarayabiliyor. Drone’un bir binanın arkasında kalması, göz temasının kaybedildiği durumda bu görevliler çaresiz kalıyor.

Oxford Üniversitesi’den yapılan bir çalışma ise, şahinlerin hedeflerine ulaşmak için kullandıkları doğal güdüm sistemlerinin şüpheli drone’ları düşürmek için kullanılabileceğini gösterdi.

Üniversitedeki bilim insanları bu sistemi ve uçuş mekanizmasını kullanarak, şüpheli drone’ları düşürmek için, şahinlerin güdüm sistemine benzer bir güdüm mekanizması kullanan minik avcı drone’lar geliştirecekler. Böylece havada şüpheli bir drone belirdiğinde, güvenlik görevlileri, şüphele drone’a çarpıp patlayarak onu düşürecek minik drone’ları havaya salacak. Görevin geri kalanını avcı drone’ların yapay zekası halledecek.