Shell sıfır emisyon şirketi olmayı hedefliyor

0

Petrol şirketi Shell, çok ironik bir açıklama yaparak, 2050 yılında sıfır emisyon şirketine dönüşeceğini açıkladı.

Şirket yeşil ama sattığı ürünler?

Bütün dünyaya petrol ve petrol türevi yakıtlar satarak dünyadaki karbon emisyonunun yükselmesine büyük katı yapan Shell, işletme süreçlerinde yenilenebilir enerjiler kullanarak, sera gazı üretmeden faliyet göstereren bir şirkete dönüşmeyi planlıyor.

Bu hedefi için kendine 2050 yılını deadline olarak belirleyen şirketin, sattığı petrol ürünleri nedeniyle dünyaya yayılan sera gazlarının ne olacağı sorusuna ise cevap yok.

Öte yandan dünyada pek çok ülke, 2025-2030 yılları arasında, petrol ürünleri kullanan yeni otomobillerin satışını yasaklamayı ve tamamen elektrikli otomobil üretimine geçmeyi planlıyor.

Bu nedenle, önümüzdeki 10 sene içinde petrol tüketiminin de son derece azalması bekleniyor. Petrol üreticisi ülkeler de bu “tehlikeyi” gördükleri için, petrol türevi yakıtlar tüketen araçların, elektrikli araçlar karşısında daha cazip hale gelmesi için petrol fiyatlarını sistematik şekilde düşürmek istedikleri biliniyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!