Snap, Google’ın 30 milyar dolarını reddetmiş

0

Popüler sosyal medya uygulaması Snapchat’i satın almak isteyen Google’ın 2016’nın başında şirkete Evan Spiegel’e 30 milyar dolarlık bir teklif yaptığı ortaya çıktı.

Şirket içinden üç kaynak tarafından doğrulanan habere göre bu görüşmelerin nasıl yapıldığı ve şirket içinde nasıl gizli tutulduğu bilinmiyor fakat o dönem medyada Google’ın Snapchat’i satın almak için teklif yaptığı haberlerinin yine gündeme çıktığı biliniyor.

Öte yandan Snap tam da bu teklifin ardından, Mayıs 2016’da yeni bir fon bulma turuna başlamış ve 20 milyar dolarlık değerlendirmeyle yatırım almıştı. Yatırımcılar arasında Alphabet’in yatırım fonu şirketi Capital G de yer alıyordu.

Yatırımcıların ve şirket çalışanlarının şu anda bu tekliflere kaçırılmış fırsatlar olarak baktıkları da vurgulanıyor zira 30 milyar dolarlık teklifi kaçıran Snap borsada 20 milyar dolarla halka açıldı ancak hisse senetleri beklendiği gibi yükselmedi. Şirketin şu andaki değeri 14 milyar dolar değerinde bulunuyor. Şirket hisselerine sahip olan çalışanlar da bu durumdan rahatsızlıklarını sık sık dile getiriyorlar.

Öte yandan Google’ın Snap’i satın alması halinde, internet devinin güçlü alt yapısı, reklam pazarlama kaynakları ve dünya çapındaki geniş ağı sayesinde Snapchat’in Facebook ile rekabet edebilecek, 100 milyar dolarlık bir uygulama olabileceğinin de altı çiziliyor.