Sony Epic’deki yatırımını büyüttü

0

Video oyun pazarının büyük oyuncularından Epic, Apple’a karşı giriştiği hukuk savaşının öncesinde milyar dolarlık yeni fonlama görüşmelerine başladı. Şirketin ortaklarından Sony de Epic’deki yatırımına 200 milyon dolar daha eklemeye karar verdi.

Tekelcilik davasına hazırlık

Sony geçtiğimiz yıl da Epic’e 250 milyon dolarlık yatırım yaparak şirkete ortak olmuştu.

Ancak 28.7 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Epic için 450 milyon dolarlık yatırım küçük bir pay anlamına geliyor.

Epic, geliştirdiği online oyunların Apple’ın uygulama pazarında yasaklanması üzerine Apple’a karşı tekelcilik suçlamasıyla dava açmıştı.

Epic bu davayı kazanırsa Apple ve Google’ın uygulama satış ve komisyon politikaları mahkeme zoruyla değiştirilmiş olacak. Bu da komisyon oranlarında önemli bir düşüş ve ayrıca uygulama geliştiricilere karşı uygulanan sert kuralların kaldırılması anlamına gelecek.

Epic Games’in kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney, Apple’ın uygulamalarına karşı kişisel bir savaş açmış durumda. Kişisel sosyal medya hesaplarında da en fazla tartıştığı konu Apple’ın tekelci uygulamaları. Sweeney, davayı kazanmaları durumunda Apple ve Google gibi devlerin yazılım/uygulama pazarında kurdukları baskının sona ereceğini ve daha gelişmiş, daha özgür bir yaratım/üretim atmosferinin oluşacağını savunuyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>