Sosyal iletişim geliştirebilen yapay zekalı robot

0

Yapay zekalı robotların günlük hayatımıza girmesine fazla zaman kalmadı. Bu değişimin ilk örneklerinden biri Furhat Robotics tarafından geliştirilen ve yüz mimiklerini de kopyalayabilen Furhat olabilir.

Ticari kullanım alanı buldu

Firmanın, “sohbet etmek” veya “mağaza çalışanlarını eğitmek” gibi senaryolar için geliştirdiği Furhat, farklı yüz ve ses efektleriyle, değişik rollere girebiliyor ve karşısındaki kişiyle doğal bir diyalog gelştirebiliyor. 

Furhat Robotics’in yayınladığı tanıtım videosunda, bir mağazada müşterinin geri getirdiği ayakkabı hakkında ne yapacağını öğrenmesi için eğitime giren bir mağaza çalışanıyla diyalog kurarken gördüğümüz Furhat, başka bir senaryoda ise kredi kartı çalıntı çıkan bir müşteriyi oynayarak mağaza çalışanının eğitimine katkıda bulunuyor.

Furhat ve benzer sosyal robotların yakın gelecekte özellikle fast food restoranlarında iş başı yapması ve doğrudan müşteri karşılaması bekleniyor.

İlgili tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!