Spotify politik reklamları yasaklayacak

0

ABD’deki 2020 başkanlık seçimleri sosyal medya ve internet üzerinde de reklam yarışına neden oluyor.

ABD seçimleri saatli bomba gibi

Ancak, son seçimlerde reklamlar üzerinden insanların manipüle edidiğinin anlaşılmasıyla, politik reklamlar artık ağır kontrol altında. Üstelik bu sorunlu/casus reklamları yayınlayan platformlar da ipin ucunda. 

2016 seçimlerinde, Rusya’nın yanıltıcı reklamlarını “habersizce” olsa da yayınladığı tespit edilen Facebook’un CEO’su Zuckerberg 4 senedir düzenli olarak kongrenin araştırma komisyonlarına çağırılıp adeta azarlanarak sorgulanıyor. Bu sorguları da her defasında canlı olarak izleyip Zuckerberg’ün azarlamalar karşısında cevap veremeyip yutkunarak su içmek zorunda kaldığına şahit oluyoruz.

ABD’de devletin bu ağır tepkisiyle karşılaşmak istemeyen internet şirketleri ise politik reklamları birbir yasaklıyor.

Şimdi de Spotify, 2020 seçimleri için politik reklam yayılanmasına izin vermeyeceğini duyurdu. Önemli bir gelir kaybına neden olacak olsa da, Spotify bu kararı ile alacağı olası riskleri şimdiden engellemiş oldu. Diğer bir deyişle ABD’de artık kimse politikacılarla muhatap olmak istemiyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!