Starlink IP sistemini kullanmayacak

0

Elon Musk’ın binlerce mikro uydudan oluşacak ve dünyanın her noktasına internet erişimi sağlayacak uydu ağı Starlink’e dair detaylar ortaya çıkıyor. İlk uydularını yörüngeye yerleştirmeye başlayan Elon Musk, Starlink’in yeni nesil internet iletişimi sağlayacağını ve IP sistemini kullanmayacağını açıkladı.

IP sistemi demode mi oluyor?

Musk’ın planına göre 12 bin mikro uydu üzerinden kablosuz geniş bant bağlantı sağlayacak olan Starlink’e bağlanmak isteyen cihazların klasik IP sisteminden bir numara alması gerekmeyecek. 

Musk bu konuda henüz medyaya detay açıklamış değil Twitter’de konu hakkında yaptığı tartışma ve yorumlarda IP sisteminden daha basit ve daha hızlı bir mekanizma kullanacaklarına dair vurguları dikkat çekiyor. Bir yorumunda “peer tor peer” sisteminden bahsettiği de gözden kaçmıyor. 

Öyle görünüyor ki Elon Musk, bugün alıştığımız, bildiğimiz internet erişimini kökünden değiştirecek bir hazırlık içinde. Starlink’in tüm kapasitesiyle hizmete gireceği önümüzdeki 5 yıl içinde bu mesele çok yoğun olarak tartışılacak.